Przemysł

Browar Imielin

Browar ImielinBrowar Imielin powstał z inicjatywy dwóch braci Czesława i Henryka Jadowskich w formie spółki cywilnej.
Produkcję rozpoczął w 1993 roku, a zakończył w 2013 roku.

Wybudowany od podstaw, wyposażony w nowe nowoczesne urządzenia, ze stali kwasoodpornej wysokogatunkowej, pierwsze warzenie rozpoczął w lipcu 1993 roku. Jednak przed przystąpieniem do produkcji, bracia poświęcili wiele lat na zdobywanie wiedzy, odwiedzili małe i średnie browary krajów europejskich by pozyskać cenne wskazówki dotyczące produkcji piwa. Zagłębili się w literaturę, przeprowadzili wiele prób w warunkach domowych by stworzyć własne unikalne receptury oparte na tradycji i dokonaniach światowego piwowarstwa.

Od kiedy browar rozpoczął produkcję, jednym z głównych celów braci jest utrzymanie jakości tradycyjnego piwa jasnego opartego na surowcu krajowym o swoistym, pełnym smaku. Wiele uwagi poświęcono na dopracowanie własnej technologii, tzn. tych małych, a jakże istotnych niuansów technologicznych, które decydują w znacznym stopniu o smaku i jakości piwa.

Współwłaściciel Czesław Jadowski czuwa nad technologią produkcji piwa i by to robić dobrze ciągle podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach organizowanych na szczeblu akademickim w naszym kraju. Na organizowanych szkoleniach ma dostęp do najnowszych osiągnięć badawczych na świecie w zakresie przemysłu fermentacyjnego – produkcji piwa.

Współwłaściciel Henryk Jadowski czuwa nad stroną techniczną i sprawnością wszystkich urządzeń, w czym pomaga mu bogata wiedza z zakresu mechaniki, mechaniki precyzyjnej i automatyki. Ciągle również dokształca się w tych dziedzinach aby był utrzymany reżim technologiczny w trakcie produkcji.

Należy tutaj wspomnieć, że browar w drugim roku swego istnienia tj. w 1995 roku otrzymał nagrodę specjalną na Górnośląskim Festiwalu Piwa w Katowicach. W 1999 roku uzyskaliśmy Certyfikat dla naszego piwa, świadczący o nadaniu mu rangi oficjalnego napoju biesiad górnośląskich – Związku Górnośląskiego i Stowarzyszenia Mała Ojczyzna. W 2006 roku Browar Imielin rozpoczął współpracę z Górnośląskim Klubem Sportowym, w wyniku tego powstała nowa marka piwa „GKS”, z której część dochodu ze sprzedaży każdej puszki przeznaczana była na rozwój sportowy młodzieży. Dodatkowo w 2007 roku bracia Czesław i Henryk, będąc animatorami rozwoju sportu ufundowali stypendia dla młodych sportowców tego klubu.

Browar Imielin oprócz produkcji doskonałego piwa dba również o ekologię. Świadczy o tym certyfikat „W trosce o naturę” przyznany przez Polski System Recyklingu Organizację Odzysku S.A. w 2003 roku.

Sukcesem jest również to, że produkt nasz utrzymuje się na stale na rynku i zdobywa ciągle nowych klientów, o czym świadczy znaczny wzrost produkcji i co za tym idzie sprzedaży. Uważamy to za sukces, gdyż rynek jest nasycony dużą ilością różnych piw. Plany na przyszłość to utrzymanie doskonałej jakości piwa oraz umocnienie pozycji na rynku krajowym.