Handel

Jak wybrać najlepsze ubrania robocze?

ubrania roboczeOdpowiednio dobrane ubranie ułatwia pracę, a często jest konieczne, aby ochronić nas przed niebezpieczeństwami wynikającymi z miejsca jej wykonywania. Odzież robocza i ochronna różnią się od siebie, ale powinny spełniać pewne polskie i europejskie normy. Zobacz, jakie ubrania robocze powinno się zapewnić pracownikom.

  • Kiedy nosimy ubrania robocze?
  • Jak wybrać odzież roboczą?

Kiedy nosimy ubrania robocze?

Ubrania robocze mają na celu zabezpieczenie odzieży pracownika przed prawdopodobnym zabrudzeniem i zniszczeniem. Taki rodzaj odzieży jest ważny w miejscach, w których pracownik narażony jest na kontakt z substancjami brudzącymi oraz wszędzie, gdzie ważna jest sterylność pracy, np. w fabrykach, zakładach gastronomicznych, czy ośrodkach medycznych. Do zapewnienia odpowiedniego stroju roboczego zobowiązany jest pracodawca. W niektórych miejscach pracy niezbędny będzie pełny strój roboczy, obejmujący spodnie robocze, buty, kask, okulary, a w innych wystarczą np. rękawice chroniące dłonie, aby żadne zanieczyszczenia nie dostały się do produktu.

Odzież robocza może być wielokrotnego użytku, duży wybór tego typu odzieży można znaleźć na stronie https://magrosbhp.pl, lub jednorazowa. Istnieje także osobna grupa odzieży roboczej, czyli ubrania ochronne, które zakłada się w miejscach, w których pracownik narażony jest na kontakt z substancjami niebezpiecznymi dla jego zdrowia lub życia.

Jak wybrać odzież roboczą?

W miejscach pracy, w których nie występuje kontakt z czynnikami niebezpiecznymi, wystarczy zwykła odzież robocza, która będzie chroniła pracownika przed zabrudzeniem. Może to być kombinezon roboczy, spodnie robocze, a także kask, czy kurtka, która przyda się w miesiącach jesienno-zimowych. Taka odzież powinna być przewiewna i nie utrudniać wykonywania pracy.

Odzież ochronna, która jest bardzo ważnym elementem ochrony indywidualnej, musi spełniać określone normy i wymogi BHP. Tego typu odzież będzie odpowiednia do prac w warunkach szkodliwych np. związanych z substancjami żrącymi, gazem, a także przy obsłudze niektórych sprzętów mechanicznych. Odzież ochronną można dodatkowo podzielić na chroniącą przed czynnikami mechanicznymi oraz ostrzegawczą. Często odzież robocza i ochronna wyposażona jest dodatkowo w odbijające światło pasy, dzięki którym pracownik jest lepiej widoczny po zmroku.

Odpowiednio dobrana odzież robocza nie utrudnia pracownikowi wykonywania jego zadań, a jednocześnie gwarantuje mu większe bezpieczeństwo i komfort pracy.