Serwis

Worki filtracyjne – jakie wybrać?

workiWorki filtracyjne spełniają bardzo ważną rolę w różnego rodzaju urządzeniach czyszczących i są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. W sklepach można znaleźć mnóstwo modeli filtrów workowych, a jak wiadomo – każdy producent worków filtracyjnych chce zachęcić klientów do wyboru swojego produktu. Które więc worki filtracyjne warto wziąć pod uwagę podczas zakupów i na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Worki filtracyjne dopasowane do potrzeb klienta

Filtry workowe mają kształt przypominający luźny worek, co zresztą podpowiada nam sama nazwa. Do produkcji filtrów workowych wykorzystuje się tkaniny oraz włókna naturalne i syntetyczne, które cechują się dużą wydajnością oraz przepuszczalnością. Każdy worek filtracyjny może być jednak wykonany w zupełnie innej technologii. Możemy wyróżnić warianty o właściwościach antystatycznych, teflonowe, odporne na wodę oraz zabrudzenia tłustego rodzaju czy filtry workowe niewrażliwe na niskie a także wysokie temperatury. To jednak tylko część z najpopularniejszych możliwości, które mają worki filtracyjne – mogą być one jeszcze bardziej dopasowane do wymagań konkretnych klientów. Istotną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnych modeli są materiały filtracyjne – zazwyczaj stosuje się aramid, polipropylen lub poliester, które znacznie różnią się pomiędzy sobą parametrami.

Wybór worków filtracyjnych

Technologia produkcji worków filtracyjnych umożliwia ścisłe dopasowanie worka do filtra workowego pod kątem rozmiaru. Jeżeli do produkcji użyte zostałyby niewłaściwe parametry, mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na funkcjonalność całego systemu. Poza tym, zły rozmiar może skutkować awarią urządzenia lub koniecznością częstszego serwisowania sprzętów. Mogłoby to więc wpłynąć na zwiększenie kosztów używania sprzętu czy konieczna przerwa w pracy, które nie byłyby konieczne, jeśli zastosowano by odpowiednie materiały.

Jeśli mamy w planach zakupić worki filtracyjne, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, z jakimi zanieczyszczeniami będą się one musiały uporać. Tym samym, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy filtr workowy powinien mieć kieszenie filtracyjne, czy w otoczeniu panują szczególne warunki czy na przykład będziemy przeprowadzać oczyszczanie cieczy, do czego wymagany jest specjalny rodzaj worków.

Po zupełnie inny rodzaj materiału powinniśmy sięgnąć, jeśli potrzebujemy worków do procesu produkcyjnego, który charakteryzuje się dużym wydalaniem ciepła. Inny z kolei będzie potrzebny, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia mikrowyładowań elektrostatycznych. Wszystkie tego rodzaju czynniki musimy wziąć pod uwagę, jeśli ważne jest dla nas bezpieczeństwo całej fabryki a także komfort pracy jej pracowników. Zwróćmy także uwagę na filtry HEPA.

Ważny jest także odpowiedni montaż worka. Podczas prac konserwacyjnych lub tworzenia instalacji filtracyjnej, składającej się z worków filtracyjnych, powinniśmy ściśle przestrzegać instrukcji właściwego zamontowania worka. Jeśli tego nie zrobimy, system może pracować o wiele mniej wydajnie.

Worki filtracyjne w trosce o środowisko

Filtry workowe, a więc również worki filtracyjne, są bardzo ważne ze względu na środowisko naturalne. Tego rodzaju rozwiązanie uważane jest za jedno z najskuteczniejszych w walce z ograniczaniem pyłów wydzielanych do atmosfery. Używanie w przedsiębiorstwie filtrów o wysokiej wydajności bez wątpienia jest wyrazem odpowiedzialności za firmę i jej pracowników, ale także za dobro całej planety i środowiska naturalnego.

Materiał zewnętrzny