Przemysł

Klimatyzacja przemysłowa hal i magazynów – w trosce o dobrą jakość powietrza

halaDobry system zarządzania jakością i temperaturą powietrza, jest niezbędny w dużych halach przemysłowych i magazynach. W obiektach tego typu powinno się stosować systemu klimatyzacji, które charakteryzują się dużą wydajnością oraz ekonomicznym trybem pracy. Wyróżnia się kilka podstawowych systemów klimatyzacji, mnogość wyboru pozwala na wybranie systemu, perfekcyjnie sprawdzającego się w każdych warunkach.

Systemy klimatyzacji przemysłowej hal i magazynów – najważniejsze informacje

Od systemów klimatyzacji przemysłowej wymaga się dziś wydajności oraz cichej i ekonomicznej pracy. Systemy powinny być również ekologiczne. Wysokie stężenie dwutlenku węgla oraz susza hydrologiczna to czynniki klimatyczne, które sprawiają, że należy maksymalnie ograniczyć emitowanie dwutlenku węgla i zużycie wody, przez systemy klimatyzacji. Odpowiedni system klimatyzacji, powinien zapewnić, jak najlepszą jakość powietrza na hali. Optymalne parametry powietrza, zwiększają wydajność osób pracujących wewnątrz oraz wspiera poprawne funkcjonowanie maszyn i chroni przechowywany towar przed uszkodzeniem. Klimatyzacja przemysłowa ma za zadanie doprowadzać do wnętrz hal, czystego, chłodnego i pozbawionego zanieczyszczeń powietrza. O czym należy pamiętać podczas projektowania systemu klimatyzacji w danym obiekcie? Uwzględnione powinno zostać rozmieszczenie nawiewników i wywiewników tak, by spełniały swoją funkcję, bez wzniecania kurzu. Ważne jest również obliczenie parametrów strumienia powietrza, potrzebnego do schłodzenia danego obszaru hali. Duże znaczenie mają również elementy, takie jak: wentylatory, klimatyzator, odpylacze, filtry oraz przewody i centrale, każdy szczegół w systemie, powinien charakteryzować się odpowiednią wydajnością. System klimatyzacji powinien spełniać normy prawne.

Systemy klimatyzacji przemysłowej – energooszczędne rozwiązania występujące na rynku

Popularne staje się korzystanie z energooszczędnych systemów klimatyzacji przemysłowej. Takie rozwiązania mają wiele plusów, największym z nich jest troska o środowisko naturalne, poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla, zatruwającego atmosferę. Energooszczędne systemy obniżają koszt produkcji oraz pozwalają na sporą oszczędność energii elektrycznej, a co za tym idzie, obniżają rachunki za prąd. Do jakich parametrów warto przywiązać szczególną uwagę, decydując się na energooszczędny, przemysłowy system klimatyzacji?

  • GWP (Global Warming Potential) – klimatyzatory z obniżonymi współczynnikami oddziaływania na pogłębiający się efekt cieplarniany
  • ODP (Ozon Depletion Potential) rozwiązanie, które zapobiega uszkadzaniu się warstwy ozonowej.

Przed zakupem warto też uważnie przyjrzeć się certyfikatom, które wiele mówią o jakości produktu oraz o tym, czy został on stworzony w zgodzie z obowiązującymi normami oraz, czy do jego budowy wykorzystane zostały czynniki przyjazne środowisku.

IntrCooll – nowoczesne urządzenie poprawiające prace systemów klimatyzacji przemysłowej

IntrCooll idealnie sprawdza się do schładzania hal. Urządzenie zostało wzbogacone o oprogramowanie sterujące przepływem i parametrami chłodnego powietrza. Innowacyjność tego rozwiązania sprawia, że obniża ono koszty chłodzenia, nawet o 80%, przy zachowaniu odpowiednich parametrów powietrza. Do kontroli temperatury i wilgotności powietrza wykorzystywany jest z kolei inteligentny system zarządzania powietrzem. IntrCooll poprawia komfort osób pracujących wewnątrz hali, co ma pozytywny wpływ na ich wydajność. Urządzenie pracuje w 3 trybach, dobieranych odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych. Wśród nich można wymienić:

  1. Tryb swobodnego chłodzenia – Do ochłodzenia wnętrza wykorzystywane jest zimne powietrze z zewnątrz. System najlepiej sprawdza się w okresie jesiennym oraz zimowym. Urządzenie pracujące w tym trybie pobiera mniej energii elektrycznej.
  2. Tryb jednostajnego chłodzenia – Chłodzenie wyparne, sprawdzające się najlepiej podczas suchych i zimnych dni. Tryb ten pozwala na doprowadzanie do każdego zakątka hali chłodnego i odpowiednio wilgotnego powietrza.
  3. Tryb dwustopniowego chłodzenia – Do schładzania powietrza wykorzystywana jest woda, schładzana w procesie recyrkulacji. Drugi stopień chłodzenia powietrza, to schładzanie odbywające się przy pomocy specjalnych wkładów.

Systemy klimatyzacji przemysłowej IntrCooll – jak to działa?

Systemy klimatyzacji przemysłowej IntrCooll są dostępne na stronie Oxycom (https://www.oxy-com.pl/urzadzenie-chlodzenie-hal/) . Systemy te wykorzystuje się głównie do schładzania dużych hal produkcyjnych i magazynów, oraz stanowisk pracy. Innym wariantem, jest kierowanie wąskich strumieni powietrza na dane stanowiska, gdzie najczęściej pojawiają się pracownicy, bez chłodzenia całej hali. W zależności od potrzeb, klimatyzatory umieszcza się na ścianach lub dachach.

Optymalne warunki dla pracowników i urządzeń

Utrzymanie prawidłowej temperatury, wilgotności i czystości powietrza, jest niezbędne dla komfortu i odpowiedniej wydajności pracowników oraz właściwej pracy urządzeń. Optymalną temperaturę, wilgotność i czystość powietrza, mogą zapewnić jedynie systemy klimatyzacji przemysłowej, a takim bez wątpienia są systemy od Oxycom.