Przemysł

Innowacyjne grzejniki na podczerwień

grzejnikKoszty ogrzewania domu wciąż rosną. Pilnie poszukiwane są nowe rozwiązania w tej dziedzinie. Nowe technologie muszą być energooszczędne, ekologiczne i nieszkdliwe dla zdrowia. Te wymagania spełniają grzejniki na podczerwień. Są oszczędne, bezpieczne, łatwe w montażu, efektywne i mogą służyć nam przez bardzo długi czas. To rozwiązanie jest coraz częściej spotykane w domach i obiektach biurowych, magazynowych czy warsztatach.

Grzejniki na podczerwień – na jakiej zasadzie działają?

Jak każdy grzejnik elektryczny również grzejniki na podczerwień (https://ekopodczerwien.pl/grzejniki-na-podczerwien) zamieniają prąd na ciepło. Klasyczne grzejniki elektryczne grzeją wykorzystując zjawisko konwekcji. Oznacza to, że ogrzewają powietrze, które ocieplone unosi się do góry, a oddając ciepło już zimne opada na dół. W skrócie wygląda to tak, że grzejnik tradycyjny ogrzewa powietrze w pomieszczeniu, a ono cały czas krąży. W przypadku grzejnika na podczerwień sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ciepło w postaci niewidzialnego dla człowieka promieniowania podczerwonego, wytwarzane przez grzejnik dociera bezpośrednio do ścian, sufitu, podłogi i je ogrzewa. Działa podobnie jak słońce. Ogrzewa meble, ludzi i zwierzęta znajdujące się w pomieszczeniu.

Każdy grzejnik składa się z kilku elementów: podstawy, elementu grzejnego, ekranu odbijającego promieniowanie, szyby i ramki spajającej całość.

Grzejniki na podczerwień – efektywność

Efektywność tego rozwiązania jest bardzo wysoka. Grzejniki nie ogrzewają powietrza w pomieszczeniu tylko ściany. A ogrzana ściana zapewnia dużo większy komfort termiczny niż powietrze. Co nam z tego, że powietrze jest względnie ciepłe gdy fotel jest lodowaty. Szacuje się, że grzejnik na podczerwień zużywa 70% energii, którą na ogrzanie danego pomieszczenia zużyłby grzejnik tradycyjny. I tak na przykład, jeżeli ściany mają temperaturę 18°C dzięki pracy podczerwieni, to czujemy się komfortowo. Kaloryfer konwekcyjny musi ogrzać powietrze aż do 24ºC byśmy poczuli się tak samo komfortowo. A to daje duże oszczędności.

Grzejniki na podczerwień – a nasze zdrowie

Nikt nie ma wątpliwości, że ogrzewanie konwekcyjne nie jest dla nas korzystne. Ruchy powietrza powodują, że w pomieszczeniu krążą pyły i kurz. To nie służy astmatykom i alergikom. Ponadto powietrze jest wysuszone. Trzeba montować nawilżacze, co widać głównie w biurach. Grzejnik na podczerwień nie stwarza takiego zagrożenia. W pomieszczeniu panuje naturalna wilgotność, a zanieczyszczenia np. smog nie krążą w pokoju.

Grzejniki na podczerwień – inteligentne funkcje

Zastosowane tu rozwiązania zmierzają do osiągnięcia maksymalnej wydajności przy minimalnym poborze mocy. Kluczowe znaczenie ma termostat. Często jest integralną częścią urządzenia. Czasami trzeba go dokupić osobno. Termostat może być dość prosty albo bardziej zaawansowany np. z WiFi.

Ponadto grzejniki mogą być wyposażone w funkcje dodatkowe:

  • miernik zużycia energii – pozwala na bieżąco monitorować i korygować pracę urządzenia;
  • czujnik ruchu – dzięki niemu urządzenie włącza się, gdy w pomieszczeniu ktoś przebywa;
  • czujnik otwartego okna – gdy okno jest otwarte, grzejnik wyłącza się automatycznie;
  • zmienna moc urządzenia – pozwala elastycznie, dostosować moc do aktualnych potrzeb;

Grzejniki na podczerwień – dostępne warianty

Obecnie dostępnych jest wiele wariantów grzejników tego typu, na przykład na Ekopodczerwień: https://ekopodczerwien.pl. Wybór jest bardzo duży. Począwszy od małych kaloryferków do łazienki, kończąc na przemysłowych gigantach przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń o dużych kubaturach. Popularne są też grzejniki hybrydowe, łączące ogrzewanie konwekcyjne i na podczerwień w jednym urządzeniu. Możemy wybierać między grzejnikami montowanymi na stałe a urządzeniami mobilnymi tzw. promiennikami ciepła. Gdy mamy mało miejsca, doskonałą opcją są grzejniki sufitowe.

Nowoczesny design umożliwia zastosowanie grzejników praktycznie wszędzie. Grzejniki dostępne są w różnych kolorach i fakturach. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość umieszczenia na szybie grzejnika indywidualnego wzoru. Może być to zdjęcie, ulubiony plakat czy obraz. Co tam się znajdzie zależy tylko od naszej fantazji.

Grzejniki na podczerwień – gdzie najlepiej się sprawdzą

Grzejniki na podczerwień są oszczędne i łatwe w montażu. To doskonałe rozwiązanie zarówno do domu, jak i do miejsca pracy. Sprawdzają się przy dużej kubaturze, w magazynach, halach, namiotach. Bo to przecież ogrzewanie za rozsądne pieniądze. To doskonała technologia do pomieszczeń hodowlanych oraz takich w której przebywają ludzie np. hale produkcyjne.

Grzejniki te mogą stanowić uzupełnienie dotychczasowego systemu. Mogą dodatkowo, w miarę potrzeb, dogrzewać pomieszczenia. Można również stworzyć system bazujący tylko na podczerwieni. Z uwagi na prosty montaż i brak skomplikowanych wymagań jest to praktycznie technologia dla każdego.

Grzejniki na podczerwień – ile kosztują

Nie jest to rozwiązanie zbyt drogie. Instalacja jest prosta. Nie trzeba prowadzić przewodów czy rurek. Nie trzeba ukrywać ich w ścianach. To znacznie obniża koszty w porównaniu z instalacjami tradycyjnymi.

Ceny paneli wahają się w granicach 400-500 zł, droższe panele typu przemysłowego to wydatek rzędu 2500 zł. Do tego dochodzi termostat. W zależności od funkcji to koszt rzędu 100-350 zł. Z szacunków wynika, że już po 6-8 latach użytkowania inwestycja tego typu się zwróci.