Przemysł

Części zamienne do sprężarek – czy warto się na nie zdecydować?

filtrSprężarki, tak jak każdy inny rodzaj urządzeń, ulegają czasem awariom. Zazwyczaj wystarczy szybka naprawa, aby ponownie uruchomić kompresor, ale istnieją także sytuacje, w których należy wymienić dany komponent. Jakie wówczas części zamienne do sprężarki wybrać: oryginalne czy tańsze odpowiedniki? Sprawdźmy!

Co najczęściej wymaga wymiany w systemach sprężonego powietrza?

Z reguły sprężarki przemysłowe, niezależnie od ich sposobu funkcjonowania, konstruowane są tak, aby zminimalizować ryzyko usterek i umożliwić im długotrwałą pracę. Nie każda awaria wywodzi się z nieprawidłowego użytkowania sprzętu – zużycie następuje także wtedy, kiedy urządzenie jest w dobrym stanie technicznym. Komponenty, do których dość szybko potrzebne są części zamienne do sprężarek, to pasy klinowe i łożyska, a także uszczelki instalacji powietrznej.

W kompresorach olejowych niezwykle ważne są elementy związane z przepływem substancji smarnej, np. filtry oleju. Ich niewydolność prowadzi do zanieczyszczenia oleju, a to z kolei powoduje uszkodzenia mechaniczne układu. Podobnie jest z uszczelkami – zużyte komponenty sprawiają, że w oleju gromadzi się wilgoć, co osłabia jego właściwości smarne i chłodzące.

Równie popularne co sprężarki olejowe są urządzenia, które nie wymagają stosowania smaru. Części w nich pokryto np. teflonem lub nylonem, aby zmniejszyć współczynnik tarcia. Takie komponenty mają krótszą żywotność, ponieważ istnieje ryzyko przegrzania. Zanieczyszczone filtry powietrza powodują wzrost temperatury, należy więc pamiętać o ich regularnej wymianie.

Oryginalne części zamienne do sprężarek

Chociaż to nieco bardziej kosztowne rozwiązanie, kupno oryginalnych części do sprężarek przemysłowych ma wiele zalet. Nic więc dziwnego, że taką opcję wybiera większość przedsiębiorców. W poniższej liście znajdują się niektóre korzyści płynące ze stosowania oryginalnych elementów, szczególnie w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest dość duże.

  • Części zamienne do sprężarek są dopasowane do konkretnego modelu – łatwo jest kupić niedopasowaną część, która może prowadzić do dalszych usterek układu. Oryginalne elementy dopasowane do danego sprzętu przedłużają wydajną pracę kompresora na wiele lat.
  • Udoskonalenie części zamiennych do sprężarki – po wyprodukowaniu danej partii komponentów producenci często kontynuują pracę nad doskonaleniem części. Rozwój technologiczny sprawia, że oryginalne elementy zakupione u sprawdzonego dystrybutora przedłużają żywotność sprzętu, a mogą ponadto zwiększać jego wydajność.
  • Fachowa pomoc producenta – w razie jakichkolwiek pytań lub problemów z funkcjonowaniem sprężarki, producent gwarantuje profesjonalną pomoc, zwłaszcza jeśli trwa okres gwarancji. Naprawy lub wymiana komponentów wymaga czasem nie tylko wiedzy, ale i uprawnień, a nieprofesjonalne działania zagrażają działaniu urządzenia, a także zdrowiu pracowników.
  • Długotrwała oszczędność – mimo tego, że oryginalne części zamienne do sprężarek są nieco droższe, inwestycja w nie szybko się zwraca w postaci zwiększonej wydajności urządzenia. Z drugiej strony tanie zamienniki stanowią tylko pozorną, krótkotrwałą oszczędność, bowiem po ich instalacji rośnie ryzyko poważnej awarii i potrzeby wymiany całego kompresora.

Wady i zalety nieoryginalnych części zamiennych do sprężarek

Największą (i prawdopodobnie jedną z nielicznych) zaletą nieoryginalnych części do sprężarek jest ich niski koszt. Atrakcyjne ceny oznaczają jednak np. niestaranne wykonanie. W związku z tym instalacja tańszych zamienników może skutkować psuciem całego kompresora – oszczędność jest więc tylko pozorna. Oto cechy, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie.

  • Uniwersalność – nieautoryzowane części zamienne do sprężarek często są reklamowane jako uniwersalne. Nie można w to wierzyć, ponieważ wiele modeli wymaga specjalnych elementów o ściśle określonych funkcjach.
  • Brak certyfikatów – odpowiednie dokumenty świadczą o bezpieczeństwie części zamiennych do sprężarki i m.in. ich dopasowaniu do danych modeli. Brak takich certyfikatów oznacza często wadliwy sprzęt, który w najlepszym wypadku nie zadziała po zamontowaniu w kompresorze.
  • Odsprzedaż tanich zamienników jako oryginalne części – na rynku znaleźć można oferty osób sprzedających oryginalne komponenty w niższej cenie. Zazwyczaj są to podróbki, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić niezbędne certyfikaty oraz opakowania z logo producenta.

Jak naprawić silnik elektryczny, zawory lub inne zużyte części kompresora?

Napraw na sprężarce przemysłowej lepiej nie dokonywać samodzielnie. Własnoręcznie wystarczy wymienić olej – wszystkie inne problemy warto zawierzyć profesjonalistom. Regularne przeglądy techniczne przedłużają żywotność komponentów, toteż części zamienne do sprężarek są potrzebne nieco rzadziej.

Części zamienne do sprężarek

Po lekturze tekstu wniosek nasuwa się sam – części oryginalne do sprężarki są znacznie lepsze od tańszych opcji. Wadliwe zamienniki narażają bezpieczeństwo użytkowników, a także sprawność całego kompresora. Różnica pomiędzy komponentami to czasami tylko kilkanaście złotych – warto zainwestować je w zwiększoną wydajność i długotrwały zysk.

FAQ

  • Jakie części do sprężarek psują się najszybciej?

Najczęściej trzeba wymieniać filtry powietrza, ale szybkiemu zużyciu ulegają także paski klinowe, uszczelki, łożyska czy komponenty dostosowane do pracy bez substancji smarnej.

  • Dlaczego warto kupować oryginalne części zamienne do sprężarek?

Przede wszystkim są one dopasowane do konkretnego modelu, mogą więc poprawić jego działanie. Producent wciąż doskonali części zamienne do sprężarek i oferuje fachową pomoc. Oryginalne elementy to inwestycja, która szybko się zwraca.

  • Jakie części zamienne do sprężarek kupić: oryginalne czy tanie zamienniki?

Chociaż nieoryginalne części są tanie, warto zdecydować się na elementy od producenta. Różnica nawet kilkunastu złotych zapewni pełne bezpieczeństwo użytkownikom sprzętu i jego długotrwałe działanie bez awarii.

Materiał zewnętrzny

One comment

Comments are closed.